ESP8266 a Arduino IDE
ESP8266 je 32-bitový mikroprocesor s integrovaným WiFi a TCP/IP stackem. Přestože o něm bylo už mnoho publikováno, pokusím se pro zdejší ucelenost o krátký popis.
Je vyráběn firmou Espressif Systems a prodává se v mnoha provedeních, která kromě samotného ESP čipu a několika pasivních součástek obsahují ještě flash paměť programu, případně další podpůrné obvody jako stabilizátor 3V3, USB - UART převodník, micro USB konektor a další.
Na úvodním obrázku jsou tři varianty, které používám. Vlevo ESP-01 s omezeným počtem vyvedených GPIO, vpravo ESP-12E a uprostřed praktické NodeMCU, které je již osazené všemi potřebnými součástkami a stačí ho jen připojit pomocí USB kabelu k PC a začít programovat.
Možnosti programování
Primárně je ESP8266 určen k doplnění síťové konektivity do stávajících či nových zařízení. Je připravený pro ovládání AT příkazy, existují ale dva dobré důvody, proč je často využíván trochu jinak.
- Je několik způsobů, jak do čipu nahrát vlastní software.
- Čip je natolik výkonný, že kromě obsluhy WiFi a TCP/IP zvládá s přehledem i další úlohy.
Použitelnými programovacími jazyky jsou např. Lua (NodeMCU), Micropython či Wiring (Arduino IDE). S jazykem Lua jsem se pral jen do té doby, než jsem zjistil omezení v minimální délce impulzu na výstupech. Lua byla tak pro mé aplikace nepoužitelná. Dál jsem už neexperimentoval a volil rovnou oblíbené Arduino IDE prostředí a u něho i zůstal. Dál se proto budu zabývat jen prostředím Arduino IDE a jazykem Wiring.
Implementace ESP8266 do Arduino IDE
Toto prostředí umožňuje programovat nejen Arduino. Jiné desky je ale třeba nejprve do IDE nahrát. Celý proces je velmi jednoduchý. Stačí dva kroky:
- Instalace prostředí Arduino IDE.
- Instalace nadstavby pro ESP8266.
Prvním krokem bude tedy stažení Arduino IDE v jeho aktuální verzi ze stránek Arduino Home. Zvolte si instalační balíček dle svého operačního systému a na další stránce pokračujte volbou just download, pokud tedy nechcete přispět vývojářům libovolnou částkou. Po stažení program nainstalujte.
Druhý krok - instalaci ESP8266 provedete takto:
Spusťte Arduino IDE a jděte do Sobor - Vlastnosti.
V následujícím dialogu do řádku Správce dalších desek URL: vložte tuto cestu:
http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json
a potvrďte OK.
Pokračujte volbou Nástroje - Vývojová deska - Manažer desek...
Zde vyhledejte esp8266 by ESP8266 Community a zvolte Instalace.
Po dokončení stačí zvolit příslušnou desku s ESP a lze začít programovat. To probíhá prakticky stejně jako pro Arduino, jen je nutné načítat ty správné knihovny. Za základní dokumentaci pro programování ESP8266 v Arduino IDE bych považoval ESP8266 Arduino Core, a není na škodu čerpat ani z originálního datasheetu.
Přestože lze podobných (a lepších) návodů dohledat hodně, snažím se tímto stručným popisem o určitou informační ucelenost a návaznost vzhledem k projektům, které zde publikuji nebo připravuji. No a hlavně to tady mám popsané, až budu zase po přeinstalaci počítače hledat ten odkaz ;).