Minimalistický streamer Marantz M-CR511 – edit 3. 6. 2019

Budoucnost patří jednoduchosti a možná není tak vzdálená, jak by se mohlo zdát.

Pokud pomineme audiofilní veřejnost, bude dávat smysl jediný způsob přehrávání hudby – streamování. Hudební soubory jsou ze síťového úložiště posílány jako datový proud do přehrávače prostřednictvím mediálního serveru běžícího na lokálním počítači (PC, NAS) nebo online streamovací služby (Spotify, Tidal …). Přehrávání ale nemusí probíhat jen na telefonech, tabletech či jiných počítačích a nemusíme se v kvalitě zvuku omezovat pod hranici HiFi. Síťové přehrávače, neboli streamery, nabízí více výrobců a často jde o velmi povedené kousky. Má volba padla na

Marantz M-CR511 z řady Melody Stream

Obsahuje vše, co lze při letmém pohledu do budoucnosti označit za důležité. Totiž síťovou konektivitu v podobě WiFi a LAN konektoru. Tím obslouží vše. Je schopný přehrát soubory z domácího serveru nebo počítače pomocí protokolu DLNA (přehrávač je certifikován na verzi 1.5), můžeme do něho posílat datový proud přes AirPlay nebo ho připojit ke Spotify. Kromě toho zvládá i internetová rádia včetně služby vTuner.

Rozšířená konektivita

Kromě síťových zdrojů lze využít ještě bezdrátové Bluetooth, které se snadno páruje pomocí NFC. V decentním šasi se našlo místo i pro přední a zadní USB konektor, optický a analogový vstup i výstup pro subwoofer. Na přední straně je kromě USB ještě sluchátkový výstup v podobě 3,5mm Jack konektoru. Oba USB vstupy jsou kompatibilní s iPodem a iPhonem.

Zvládá přehrávat mnoho formátů

Kromě kultovních MP3 a FLAC souborů kamarádí Marantz i s FLAC HD, WMA, AAC, WAV, AIFF a ALAC. Zamrzí nepřítomnost služby Tidal, která nabízí online streamování vysoce kvalitního audia. Třeba se dočkáme v některé z budoucích aktualizací firmware.

Má integrovaný digitální zesilovač

Jen díky použité třídě D se do tak malého prostoru vešel dvoukanálový zesilovač schopný dodávat trvale 2x 60W (1kHz, THD+N 10%) do šestiohmových reprosoustav. I jeho další parametry jsou vynikající. S deklarovaným frekvenčním rozsahem 5Hz – 40kHz (-3dB) a celkovým harmonickým zkreslením 0,7% (50W, 1kHz, 6 ohmů) lze předpokládat plný, ničím nerušený poslech. K připojení reproduktorů o impedanci 4 – 16 ohmů slouží šroubovací terminály na zadní straně přístroje.

Vyladí zvuk podle posluchače

Hloubky a výšky můžeme regulovat v rozmezí +-10dB. Hloubky zde znamenají frekvenci 100Hz, výšky 10kHz. K dispozici je i funkce Dynamic Bass Boost, která zvýrazní nižší hloubky o +8dB. Poslechově lze soudit, že pásmová propust této funkce je laděna citelně pod 100Hz. Vyvážení kanálů potom můžeme nastavit pomocí obvyklého Balance. Všechny tyto funkce jsou rychle přístupné jedním tlačítkem dálkového ovládání a dají se zcela vyřadit ze signálové cesty aktivací S.Direct.

Pro případ použití aktivního subwooferu lze omezit nízké frekvence pomocí funkce nazvané Speaker Response, a to vždy o -12dB ve čtyřech krocích: 40Hz, 60Hz, 80Hz a 100Hz.

Má intuitivní ovládání, ale nepříliš doladěný software

K ovládání všech funkcí slouží přehledný dálkový ovladač, na kterém uživatel snadno pozná, k čemu které tlačítko slouží. Dosah ovladače je nadprůměrný, reakce přehrávače už nikoliv. Pohyb v menu je bez prodlev, potíže ale občas činí přepínání mezi jednotlivými zdroji hudby. Čeká se na spojení se servery online rádií i na načtení domácího NAS, či USB disku. Několikrát se mi stalo, že soubory na USB přístroj vůbec nenašel. Potíže mi také jednou způsobil zamrzlý síťový modul. Pomohlo až odpojení přístroje na nějaký čas od napájení. To bylo ale opravdu jen jednou a není důvod nevěřit, že se to může stát jakémukoliv zařízení. Aplikaci pro mobilní platformy pro její nevyladěnost raději zmiňovat nebudu. Naštěstí se bez ní lze snadno obejít.

 

edit 3. 6. 2019:

Minulý měsíc, tedy v květnu 2019, mi Marantz nabídl nový software ke stažení. Nevšiml jsem si žádné nové funkčnosti, ale na čem výrobce dobře zapracoval je stabilita. Od update jsem zatím nezaznamenal žádné nestandardní chování.

Větší kolega M-CR611

V ředě Melody Stream nabízí Marantz ještě vybavenější přehrávač s označením M-CR611. Oproti zde recenzovanému nabízí DAB/FM tuner, CD přehrávač, čtyřkanálový zesilovač, linkový výstup a jeden optický vstup navíc. V kvalitě zvuku jsou dle diferenciálních recenzí oba přístroje hodnoceny srovnatelně, někdy se recenzenti mírně kloní k M-CR511. Větší M-CR611 se prodává ve více barevných variantách – černá, bílá a stříbrná. Poslední jmenovaná u 511 chybí.

Zní skvěle

Jako uživatel, který maximálně párkrát navštívil pražskou High-End expozici, se necítím být kompetentní objektivně soudit zvukovou kvalitu tohoto přístroje. Navíc poslouchám na doma vyrobených reproduktorech dle konceptu Besie 1. Přesto se mi hudba jeví vyrovnaně, bez slyšitelného zkreslení a s dostatkem detailů. Prostorově jsou nástroje dobře lokalizovatelné, dokonce se nechává tušit i předozadní prostor. Úctyhodná reprodukce basů prozrazuje, co výrobce myslí proklamovaným typickým „Marantz zvukem“. Střední tóny jsou dobře srozumitelné, výšky až sametově jemné. Celkově je poslech neunavující, spíše líbivý než analytický. Víc nejsou mé uši schopné rozpoznat.

Dobrá volba

Ojedinělé potíže se softwarem jsou bohatě vyváženy nejen zvukovou kvalitou, ale hlavně možnostmi přehrávání a jednoduchostí ovládání. Pro kvalitní poslech ze síťových zdrojů s minimálními nároky na prostor je Marantz M-CR511 skvělou volbou.

Video

A na závěr ještě krátké video:

Odkazy

Brožura

Manuál

7 komentářů u „Minimalistický streamer Marantz M-CR511 – edit 3. 6. 2019

 1. Martin

  Zdravím,cca jednou za 14 dní se Marantz M-CR511 sice zapne,ale nejde z něj zvuk, jinak zdánlivě všechno funguje. FW poslední. Pomůže pouze vytáhnout kabel ze zásuvky. Neví někdo co s tím? Firmware nejnovější, hard reset nepomohl. Jinak zvuk s Tannoy Mercury M2 super, DO parádní, ovládání a fce až na rychlost přeskakování skladeb a hledání sítě super.

  1. Milan Šrajer Autor příspěvku

   Dobrý den Martine. Když přehrávač nepoužívám, odpojím ho od sítě. To může být důvod, proč jsem se s podobným chováním nikdy nesetkal…

   1. Martin

    Však je ale stavěný na trvalý provoz/zapojení do elektriky,ne? Vždyť se některé věci i vynulují/vymažou při odpojení…to podle mě není řešení.

    1. Milan Šrajer Autor příspěvku

     Ano, máte pravdu. Trvalé napájení nemůže ničemu vadit. K vymazání žádných nastavení při odpojení ale nedochází. S řešením Vašeho problému Vám bohužel neumím pomoct. Snad se obrátit na servis…

 2. Milan

  Dekuji za recenzi. Pekne napsane. Zvazuji koupi marantze cr612. Jen se nemuzu rozhodnout pro repro.
  Zatim mam v hledacku Q acoustic 3050.

  1. Milan Šrajer Autor příspěvku

   Já děkuji za komentář. Q Acoustics 3050 budou jistě z odpovídající kategorie. Volba reproduktorů je ale vždycky silně subjektivní a nejlepší by bylo si je před koupí nejdříve poslechnout. Ať dobře slouží…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *